Dreame X40 Ultra - Az igazság a félmillió forintos robotporszívóról
A jelenlegi non plus ultra robotporszívó a Dreame kínálatában a Dreame X40 Ultra. Ez vitàn felül áll, nem is szeretnék tiltakozni. Egészen magasra emelte a lécet a Dreame, egy ideig nem is fogjàk ezt átugorni. Közel 7 hónap alatt szerintem nem várt mennyiségű innovációt sikerült összehozniuk és belezsúfolniuk a Dreame L20 Ultra után, így most egy egészen izgalmas készülékkel ismerkedhetünk meg. A Dreame X40 Ultra videós tesztje a YouTube csatornánkon is megtekinthető.
A luxus külső maradt, de az összkép egészen más lett, mint a Dreame L20 Ultra esetében. Nekem jobban tetszik az L20 Ultra szögletessége és robosztus nagysága, de van, akinek jobban tetszik ez a gömbölyded, kisebb kialakítás. Ízlésről éppen ezért nem vitatkozunk. Fontos, de nem a legfontosabb szempont. A felépítése a formán túl viszont nagyjából ugyanaz, de a Dreame X40 Ultra állomása nem kapott kijelzőt, csak egy kis visszajelző LED-et, ami számomra bőségesen elegendő. Az aranyozott rész egy kis ajtó, ami mögött sajnos nem Narniát találhatjuk meg, hanem az önürítéshez szükséges porzsákot, illetve a tisztítószer tartót. Nem jó kompromisszum, de ez van. Ez egy új megoldás, mert most először nem a flaskát kell belehelyeznünk a dokkolóállomásba, hanem külön ki kell önteni.
Ennek nem igazán van jelentősége, de ennyivel keskenyebbre és alacsonyabbra tudták kialakítani a dokkolót, ezért lehetett kisebb, ami azért fontos, mert bár a látszat azt sugallná, de a koszos és tisztavizes tartályok nem kisebbek az L20 Ultránál, tehát 4,5 liter a tiszta, 4 liter a koszos vizes tartály.
Ha a dokkoló hátulját megnézzük, akkor láthatjuk, hogy egyébként az otthoni vízhálózatra is rá lehet kötni a teljes állomást és akkor nem kell manuálisan töltögetni, illetve üríteni a koszos vizes tartályt, de szerintem ezt kevesen fogják kihasználni. Maga a robot is egy bikabokányit más lett. Eltűnt a vékony sávos barázdáltság, ami egy kis apróság, de nekem tetszett egyébként, mert mégjobban összhangban volt a dokkolóval, de ami fontosabb, hogy a Dreame L20 Ultránál tapasztalt levehető és mágnesesen csatlakozó tetőt most nem vette elő újra a Dreame, tehát itt ismét csak felhajtható, ami több töréspontot jelenthet. Emögött lapul egyébként a 300 ml-es portartály és ha már itt tartunk, magába a robotba is van egy víztartály, ami 80ml-es. Ezek az értékek is egyeznek az L20 Ultrával.
Jöjjenek a lényegesebb dolgok, azaz a hatékonyság és a funkciók, mert úgy igazából ezen a területen tud leesni az állunk.
Az alap azért itt sem más, mint más robotporszívóknál, az első feltérképezésnél körbe megy, egészen precízen bejelöli a szobákat, majd a következő alkalmakkor már úgy megy, ahogy kell. Először a széleken, majd oda vissza S alakba, hol nagyobb, hol kisebb területen a szobán belül, majd megy a következőre. Ez az alap, erre lehet pakolni a különböző rétegeket, ami az X40 Ultra esetében minden eddiginél látványosan több. Egy ilyen réteg például a felmosó korongok általi intenzíz felmosás, egy másik pedig az, hogy a jobb oldalit képes oldalra is kitolni. A Dreame L20 Ultránál ezt már láttuk, de még mindig kellően friss funkció ahhoz, hogy ne csak úgy másodlagosan említsük meg. Az előnye egyértelmű, így képes teljesen széltől szélig felmosni, vagy ahhoz legalábbis nagyon közel. Korábban azt tapasztaltuk, hogy még nem az igazi, képes kifordulni, majd ráfarolni adott területre és ez most sincs másképp. Elvileg nem mos fel kisebb területet, amennyire figyeltem valóban nem, de azért így benne van a pakliban, hogy egy kisebb terület kimarad. Elvileg akkor kéne ezt csinálnia, amikor úgy érzi, hogy egy nagyon lapos résbe még be tudja fúrni magát, de ilyenkor csak farolnia kéne, kifordulnia nem. Ez a terület nem fejlődött, csak annyit hoz, amennyit az L20 Ultra, pedig egyébként kéne, mert én hűtőnél és egy ferdébb szélű ágynál is többet várnék, de vagy nem megy elég közel, vagy nem érzi szükségét a mopextend használatának. Mert amúgy ez a technológia neve. Ha nem akarunk, vagy nem akarunk mindig felmosatni vele, akkor azt is belehet állítani, ilyenkor a korongokat otthagyja az állomáson. Ugyanígy be lehet azt is állítani, hogy csak felmosson. Custom módban teljesen szabad kezet kapunk, mi választjuk ki a porszívózás és a felmosás intenzitását, illetve azt is, hogy mennyire legyen mély, mennyi vizet használjon, valamint azt is, hogy hány négyzetméterenként menjen vissza az állomására megtisztítani magát. Ez is már egy ismert réteg, ráadásul viszonylag régóta. A takarítás legvégén pedig még meg is szárítja a korongokat, hogy ne penészesedjen, ne terjedjenek el a baktériumok. A szárítás idejét is mi magunk tudjuk kiválasztani és a dokkoló állomás résznél még azt is betudjuk állítani, hogy a korongtisztítás, vagy a portartály ürítés automatikus legyen-e, illetve azt is, hogy milyen gyakran tegye ezt meg. Sima porszívóként 2 dolgot kell megemlíteni. Az egyik, hogy az oldalkefék korábban a sarkoknál rendre alulszerepeltek, mert nem értek be teljesen. A Dreame X40 Ultra pedig csak fogja magát és kitolja azt is és egy picit még több időt is tölt a sarkoknál, vagy épp ott, ahol indokoltnak érzi. Ez a rész egészen precízen működik, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy vannak helyzetek, amikor kitolná, de maga a fal megakadályozza, mert túl közel van a gép. Ez persze még egy motoros elem, ami meghibásodhat, ezt sem szabad elfelejteni, de ez akkor is zseni.
A másik dolog pedig, hogy ha láttatok már Dreame X40 Ultra reklámanyagot, akkor láthattátok, hogy a főkeféje elvágja a hajszálakat, így nem gabalyodik rá teljesen a kefére, ami elég hasznos lehet, nálunk pláne, de ezt egy különleges, TriCut nevű kefével teszi, ami nem jár alapból az X40 Ultrához, cserébe viszont más robotporszívóval is kompatibilis, így ez nem csak az X40 Ultra sajátja. Az árába éppen belefért volna alap felszereltségként. Külön alkatrészként jó 20.000 forint. Gazdaságilag indokolt döntés, felhasználóbarát szempontból már nem annyira. De tegyül félre a sérelmeinket, mert még sokmindenről kell beszélnünk.
Például arról a bravúrról, hogy az X40 Ultra szívónyomása 12.000 Pascal, ami rúdporszívók közt sem feltétlenül rossz, robotoporszívók között pedig egészen elképesztő! Az L20 Ultra 7.000 Pascalos értéke sem volt semmi, de ez közel duplázza. Persze rúdporszívókkal szemben nem teljesen fair az összehasonlítás, mert ott azért az AirWatt érték lényegesen nagyobb, tehát sokkal hatékonyabb és konstans hozza is végig, de ettől függetlenül ez tényleg lenyűgöző érték. Viszont erre csak szőnyegen képes, szóval nem az egész lakáson megy végig, nem fogja feltépni a padlót, vagy szőnyeget. Ha már szőnyeg, akkor itt sem hagyhatjuk szó nélkül, hogy mennyire parádés a szőnyegkezelés. Alapból felismeri a szőnyeget, be is jelöli a térképen. Innentől kezdve pedig eldönthetjük, hogy melyikkel mit csináljon. Hogy kerülje el teljesen, vagy menjen rá, de húzza fel a korongokat, ebben az esetben azért elérheti és kicsit nedvesítheti a szőnyeget. A legjobb opció azonban az, hogy a szoba végeztével menjen az állomásra, dobja le a korongokat, majd menjen vissza a szőnyegre porszívózni. Szintén nem új, de viszonylag friss és nagyon szerethető funkció. Azért nem mindig figyel a szőnyegre. Olykor más feladat alatt rá tud fordulni vizes és éppen forgásban lévő koronggal, valamint magán a szőnyegen képes eléggé össze-vissza menni és ha sűrűn vannak egymás mellett a szőnyegek, akkor az azért megtudja bolondítani a rendszert, de végül stabilan lehozza a szobát.
Stressz teszt. Izgalmas rész, de most azért annyira nem izzasztottuk meg, mint a korábbi modelleket, mert merőben más eredményt nem kaptunk volna, szóval csak egy picit kapott.
A kis tej, zsemlemorzsa, müzli, kávé kombóval nem igazán okoztunk neki fejtörést, lazán vette az akadályt, de itt az lett volna a meglepő, ha nem egy kisujjgyakorlat lett volna. Ezen a területen gyakorlatilag 100%-ot nyújtott. A teszt alatt egyszercsak arra lettünk figyelmesek, hogy a hosszú szálú szőnyegből időnként a felszínre hozott pár nagyobb müzlidarabot, gondolom korábbi rúdporszívó tesztekből és eszembe is jutott, hogy eddig nem nagyon csináltunk szőnyegtesztet, pedig már az L20 Ultra ereje is indokolttá tette volna. Szóval most nem hagytuk ki, ha már úgyis ezen a területen hozza ki magából a maximumot. A tapasztalatunk pedig egészen jó. A kis zsemlemorzsáktól simán megszabadította a szőnyeget, a nagyobb müzlidarabokkal pedig javarészt végzett. Ez az a terület, amivel a jóval erősebb rúdporszívók sem boldogulnak olyan könnyedén, mert a letapadt, begabalyodott darabokat nem mindig lehet erővel megoldani, szóval a jó 90-95%-os eredmény engem eléggé meggyőzött. Ehhez háromszor kellett átmennie a területen, de szerintem így is remek.
A nagyon durva, most kimaradt stressz tesztet az L20 Ultra tesztünkből idézném, mert ami ott történt, az történt volna itt is.
A kiömlött müzli, bbq szósz kombó már okoz neki fejfájást. A müzli nyilván nem, azt itt is felszívja pikk-pakk, valamint a bbq szószt is feltörli, sőt egy idő után látszólag teljesen el is tűnteti. De ez csak a látszat. Eleve az első érintkezés után már a bbq szószos korongot forgatja és hiába megy el megmosni magát, csakhamar megint a bbq szószos korongot fogja forgatni. Azt is érdemes tudni, hogy meg se tudja tisztítani magát rendesen, ekkora szennyeződéshez már rendes mosás kell. A felszínről eltűnik a mocsok, látszatra, de ragadós marad és a korongon később is ott maradnak a szennyeződések, azzal meg már nem feltétlenül akarunk végig menni a lakáson. Tehát vannak határok, de nem is számoltunk azzal, hogy nincsenek. A ragadós kiöntött dolgokat ne ezzel akarjuk megoldani. A már megszáradt témákat meg pláne ne, mert ahhoz igazából hozzá se tud szagolni, gyakorlatilag semmilyen eredmény nem látszik. Ami még ide tartozó rész, hogy Clean Genius módban, ha nagyobb szennyeződést észlel, akkor magasabb fokozatra kapcsol, illetve többször átmegy a területen, de én ebből nem tapasztaltam semmit. Ha porszívó és felmosó üzemmódban van és tócsát észlel, akkor felemeli a főkefét és csak felmos azon a területen, ez szintén okos.
Szerintem brutális eredményt tud produkálni, de itt a meglepetések, innovációk sora véget is ért, a többit telintve ugyanazt hozza, mint az L20 Ultra.
Kamera terén is, aminek vannak nem annyira értett elemei, de alapvetően hasznos. Ezzel már nem csak érezni tud, mint az ütközőkkel, nem csak érzékelni tud, mint a lidar scannerrel, hanem lát is. Így lényegesen könnyebben tud tárgyakat, vagy akár háziállatokat kikerülni, ami nem egy utolsó dolog, mert nem szalad rá egy alvó kutyusra, nem tekeri be, így nem teszi tönkre a kábeleket, nem dönt fel semmit, amit nem kéne. Az észlelt dolgokat jelöli is a térképen, így bárhol megtudjuk nézni és ha engedélyeztük, akkor fotót is készít. Persze tud hibázni, meg nem is tud mindent beazonosítani, arra azt írja, hogy tárgy, de nagyvonalakban rendben van. Az L20 Ultrához hasonlóan kapott világítást is, ami éjszaka, szürkületbe, vagy ágy alatt lehet jó, mert ekkor is láthatja a tárgyakat, de azért persze kevésbé jól. Az igazsághoz tartozik, hogy szépen kerüli a tárgyakat, a kisebbeket is, de mozgolódás közben már nem figyel, simán ráfordul, ha arról van szó. Nagyon pici tárgyakat is észlel, de ehhez inkább szerencse kell. Álló helyzetben is belehet nézni a lakásba, menet közbe is lehet nézni, hogy épp merre jár, sőt még irányítani is lehet, valamint 1 perces etapot még rögzíteni is lehet, illetve mikrofonon keresztül be is lehet szólni a lakásba. Ennek továbbra sem találtam értelmét, biztonsági kamerának gyenge, ha pedig esetleg elakadt valahol és nem tudja kimozogni, akkor szerintem mi sem fogjuk tudni kimozgatni manuális irányítással. Na mindegy, van ilyen funkció és ha valakinek kapóra jön, akkor viszont jó hogy van. A van, az mindig egy jobb opció, mint a nincs.
Egyéb szoftveres téren a szokásos magas színvonalat hozza, a már látottakon túl is.
Az első feltérképezésnél egészen precízen jelöli a szobákat, de ha mégsem, vagy nem úgy, ahogy mi szeretnénk, akkor utólag ezt bőven lehet módosítani. Tereket szét lehet választani, de ugyanúgy össze is lehet olvasztani, majd ezeket el is lehet nevezni és ezeknek mind értelmük is van. Ugyanis ezek után be tudjuk állítani a szoba sorrendet, hogy mivel kezdjen és mivel végezzen. Ez nálunk ki is van használva, mert akkor szoktuk általába elindítani, amikor a kutyát sétáltatjuk és mire visszaérünk, még nem végzett. Azokkal a területekkel viszont igen, amik ilyenkor kellenek, például a konyhával, ahova egyből vissza lehet tenni neki a vizét. Még ennél is jobb funkció, hogy szobánként variálható, hogy hol mit csináljon és hányszor. Hogy a nappaliba csak porszívózzon, a hálóba porszívózzon és mosson fel kétszer, a konyhába csak mosson fel háromszor és így tovább. Itt szintén lehet választani, hogy milyen erősséggel, milyen mélységgel dolgozzon, szobánként külön-külön. Magától is észleli, bár nem teljesen jól, de ki lehet választani a padló típusát, illetve azt is, hogy horizontálisan, vagy vertikálisan van-e lerakva. A térképre bútorokat is el lehet helyezni, de szerintem ennek nincs nagy jelentősége, ez csak egy fun feature. Nyilván van no gone zone beállítás, no mop zone, és virtuális falakat is húzhatunk ide oda, így eltudjuk kerülni, hogy olyan helyre menjen, ahol nem szabad takarítania, vagy csak felmosnia. Lehet hozzáadni küszöböket, rámpákat, járhatot és járhatatlant, így a járhatatlant meg se fogja próbálni, mert egyébként nekiállna a 2 centinél magasabb küszöbnek is, csak éppen szenvedne. 4 térképet kezel. A többi már a teljesen alap, takarítási történet, időzített takarítás, robotkeresés, manuális vezérlés, kefék szűrők szenzorok állapotának megtekintése stb.
Az értékelésünk: 10/8