Dreame L20 Ultra - Álom luxuskivitelben
A Dreame L20 Ultrát a letisztultság és elegancia jegyében tervezték, de azt hiszem a hívószavak között szerepelhetett a luxus is. Egyértelműen a legjobbnak, zászlóshajónak szánták és az is lett. A robotporszívó piac azonban nem kevésbé gyors és kegyetlen, mint a többi, a Dreame X40 Ultra 7 hónap után kopogtatott is, hogy nyugdíjazza az L20 Ultrát. Természetesen videós anyag is készült, a Dreame L20 Ultra tesztje már elérhető a YouTube csatornánkon.
Ennyire azért nem drasztikus a helyzet, csak a zászlóshajó titulust veszíti el a Dreame L20 Ultra, de marad a legnagyobbak, legerősebbek között, azt hiszem még sokáig. Hiába ugyanis a gyors ütemű fejlődés - koncepció szinten van már lépcsőmászó robotporszívó is - azért az erősek erősek maradnak sokáig és ez a tudás 3 év múlva sem lesz gyenge. Már csak azért sem, mert ebben a kategóriában már vannak olyan extrák, amik ugyan jók és hasznosak, de a legtöbbünknek nélkülözhetőek.
A letisztultság és elegancia receptje régóta megvan, nincs titkos összetevő, ha jó a forma, jó az anyaghasználat és összeszerelés, akkor kb meg is vagyunk, de egy tört fehér és szolid arany színkombinációval se nagyon lehet mellélőni, ha ez a cél. Itt mindegyik ponthoz tehetünk egy pipát. Ez eddig is megvolt Dreame termékekbe, de olyan kifejezetten luxus érzetem nem volt. Az L20 Ultránál van és valószínűleg az állomás barázdált felső része miatt. Maga a robot harmonizál is az állomással a lidar scanner kalapjának aranyozása és az itt is visszaköszönő barázdáltsággal, de itt azért inkább csak egy jól összerakott Dreame porszívót látok. Ami persze nem rossz, ugyanis a Dreame robotporszívók kifejezetten jól összeszereltek és minőségi az anyaghasználat is. Alul van 2 felmosó korong, egy oldalkefe, szőnyeg és egyéb érzékelők, valamint egy sörte nélküli főkefe. Elől pedig kamera. Nem először, nem utoljára, de erről picit később. A teteje mágnesesen csatlakozik a robothoz, az egész leemelhető, ha kivennénk a 300 ml-es portartályt, ami azért jó, mert ha csak egy részét hajthatnánk fel, ahogy korábbi modelleknél, akkor benne lenne a pakliban, hogy túlságosan megfeszítjük és esetleg sokadik alkalom után eltörjük. A dokkoló állomáson van egy kis kijelző, ami mutatja nekünk, hogy éppen mit dolgozik, ha éppen dolgozik valamit, de hogy őszinte legyek, én soha rá se nézek ezekre a kijelzőkre. Ha felnyitjuk a tetejét, akkor pedig ott lapul a tiszta és koszos vizes tartály, de találunk egy tisztító kefét is, illetve itt tudjuk behelyezni a tisztítószeres flakont is, ha nem sima vízzel szeretnénk a felmosást, de ez nem kötelező, anélkül is működik. A tiszta vizes tartály 4,5, a koszos vizes 4 liter, a robotban lévő pedig 80 ml-es. Beállítás függő, de kb 120-160 nm2-enként kell feltölteni a tiszta vizes tartályt, ami nem rossz. Az arany színű elem mögött lapul a porzsák, amibe kiüríti a port a robotból. Ezt egy kapcsolóval le is lehet zárni, de szerintem felesleges, éppen ki is hagyhatták volna ezt az ugyan minimális, de mégiscsak kényelmetlenséget.
Nézzük a működést, mert ez a lényeg és azért az L20 Ultra nem véletlenül volt 7 hónapon keresztül a csúcson, egészen elképesztő dolgokat tud, egészen elképesztő paraméterekkel.
Nézzük az alapot. Először ugye feltérképez, külön választja a szobákat, egészen precízen, de ha mégsem akkor ez korrigálható. Ezt a lidar scanner segítségével teszi. Ilyenkor kicsit még össze-vissza megy, de második alkalommal már úgy, ahogy kell. Először a széleken, majd belül oda-vissza S alakban. Sajnos az oldal kefe továbbra sem ér be teljesen a sarkokra. Hogy egyébként ezen felül mennyire alapos, azt a stressz teszt résznél kivesézzük. A felmosás részét már valamelyest ismerhetjük a Dreame L10S ultra által. A forgó korongoknak köszönhetően egészen alaposan, egészen erősen képes felmosni, akár tisztítószerrel és tud egy olyan trükköt is, hogy kitolja a felmosó korongot oldalra, ha szükségét érzi, így a korábbiakhoz képest alaposabban képes felmosni, így ugyanis akár teljesen elérhet a szélekig, de legalábbis az eddigieknél lényegesen közelebb tud kerülni. A Dreame szerint 2mm-es pontossággal tevékenykedik.
Ez egy elég jó funkció, mi egy ideje itthon is hasonló robotporszívókat használunk, Dreame W10, majd Dreame L10S Ultra, és kevesebbet mosunk fel magunktól, mint azelőtt, és egyre inkább azt látjuk, hogy nem sok kell ahhoz, hogy teljesen el lehessen hagyni. Százalékosan nem ad hozzà túl sokat egy lakás tisztaságához, nem is adhat, de szerintem ez egy kiváló funkció. Viszont nem tökéletes.
Én azt vártam volna, hogy a hűtő ajtaja alá is majd bemegy, de nem tette, nem ért el odáig, mert a porszívó kicsit messze haladt tőle, ami érthető, de szerintem lehetne merészebb is a közelséget illetően. Voltak pontok, ahol teljesen érintette a széleket, máshol szimplán csak lényegesen közelebb volt, mint alap helyzetben, de azt is észrevettem, hogy voltak pontok, ahol nem tudom miért, de kifordult, majd a teljes hátoldalát befordította. Nem vagyok benne biztos, hogy ilyenkor a teljes rész fel lett mosva. Ugyanezt tapasztaltam az ágynál is, ami nekünk kicsit dől, kifejezetten hasznos lett volna itt és lehet, hogy nyertünk pár milimétert a korábbihoz képest, de nem sokat. Idővel szerintem képes lesz messzebbre is nyúlni a korong, de arra még várni kell. Ezt a módot külön kell bekapcsolni az alkalmazásba és 3 féle mód közül választhatunk, hogy mennyire legyen ez a mód hatékony.
Ezeknél az intenzív felmosásra képes robotoknál nagy kérdés, hogy hogy bánik a szőnyeggel, mert nem biztos, hogy jó az, ha bevizezi, már csak a baktériumok szaporodása és penészedés miatt sem.
A Dreame L20 Ultra egészen kiválóan oldja meg ezt a kérdést. Azt már tudjuk korábbról, hogy a robot felismeri a szőnyeget és tudjuk azt is, hogy milyen az, ha a robot felhúzza a korongokat és nem adagolja neki a vizet, ez rövid szálú szőnyegnél működhet is. Itt belehet azt állítani, hogy a szőnyegre vagy folyamatába menjen fel, vagy azt hagyja a végére. Be lehet azt is állítani, hogy szimplán csak hagyja ki a szőnyeget, de ilyenkor hajlamos rátolni a hátsóját a nagy forgásba, szóval erre ilyen szinten már nem figyel. Hosszú szálú szőnyegnél viszont hiába húzza fel a korongot, akkor is elérheti és nedvesítheti picit. Erre van a felmosó leválasztás mód. Itt az történik, amit a neve is sugall. Elmegy az állomásra, otthagyja a korongokat és megy a szőnyeghez porszívózni. Zseniális. Az ilyen szőnyegeket a végére hagyja, de nem ismeri fel magától, szőnyegenként lehet beállítani, hogy melyiknél mit csináljon. Ez a rész tehát egészen parádés. Az ide tartozó többi részt már ismerhetjük az L10S Ultrából is. Be lehet állítani, hogy milyen intenzitású legyen a felmosás, mennyire legyen mély, illetve azt is, hogy hány m2-nyi terület után menjen vissza az állomásra megtisztítani magát. Itt a korongokat elkezdi gyorsan forgatni, kap némi tiszta vizet, amivel megmossa a korongokat, a szennyezett víz pedig bekerül a szennyezett vizes tartályba. A takarítás végén pedig az állomáson újra kimossa és elkezdi megszárítani. Itt mi állíthatjuk be, hogy ez automatikus legyen-e, illetve hogy 2,3, vagy 4 órán keresztül szárítsa-e. A portartályból is kiszívja a port, hogy erre se legyen gondunk, vagy csak nagyon ritkàn. Ezt szintén ütemezhetjük, illetve állíthatjuk manuálisra is.
Hogy mennyire hatékony egyébként a robot, arra 2 választ is tudunk adni. Az egyik a technikai paraméterek, a másik pedig a tapasztalás egy durvább helyzetben.
Technikai paramétereket illetően nincs hiba. 7.000Pa szívónyomás, ami egészen elképesztő. És akkor itt lehet dobálózni különböző mágikus szavakkal, mint a MopExtend technológia, a Vormax szívórendszer és egyéb hangzatos kifejezések. A MopExtend technológia egyébként a felmosó korong hatósugarának a kiterjesztése. A CleanGenius rendszerrel felismeri a szennyeződés típusát és mértékét, így ha úgy érzi, akkor többször is felmoshat egy adott területen. Ebben a módban viszont minden automatikus, csak arról dönthetünk, hogy rutin, vagy mély takarítás legyen-e.
A tapasztalás már egy egészen más dolog, mint a leírtak. Úgy gondoltuk, ahogy korábban is, hogy ha ennyibe kerül egy termék, akkor tényleg igyekezzünk megnézni a határait. Ha kiöntünk egy kis tejet, azt felfogja mosni, ez egyértelmű. De mi van akkor ha mondjuk egy kis bbq szósz ömlik ki, amit valahogy sikerül elkennünk és mivel a baj csőstől jön, ezért valahogy nyilván a müzli, meg egy kis zsemlemorzsa is kerül oda, ahol nem kéne lennie?
A tapasztalásunk ezzel kapcsolatban egészen jó. A morzsát és müzlit nagy hatékonysággal szedte össze, kvázi teljesen, a bbq szószt pedig olyan 95%-osan. Ilyenkor nyilván az történik, ami kèzi felmosásnál is, tehát elkeni, a felmosó korongon pedig ott marad, tehát egy nem is sok idő után már bbq szószos koronggal dolgozik. Az eredmény látványos ugyan, mert a fugákon kívül alig látunk bbq szószt, de közelről nézve már látjuk, hogy ott van az még a felszinen. Szóval érdemes lehet ilyenkor még egyszer ráküldeni erre a területre, de szerintem eleve egy ilyen helyzetnek ne egy robotporszívóval, vagy felmosóval álljunk neki, mert nem erre tervezték és a ragadást nem fogja tudni megoldani. Már csak azért se ezzel végezzük a nagyon piszkos munkát, mert ilyen szintű szennyeződéstől nem tudja magát megtisztítani rendesen, szerencsére lehet kézzel, vagy géppel is mosni a felmosó korongot. Szóval mi kipróbáltuk megint, hogy neked már ne kelljen. Az eredmény szerintem meggyőző, szavakkal nem lehet rendesen leírni, érdemes megnézni a videós anyagot. Ha ezzel ilyen szinten végzett, akkor a hétköznapok nem fognak neki gondot okozni. Ebbe pedig bele tartozik, hogy vagy a gyerek, vagy esetleg mi áttrappolunk sáros lábbal a szobán, vagy kilöttyintjük a kávét, tejet, elszórunk némi zsemlemorzsát és hasonlók. Belehet azt is állítani, hogy ha nagyobb méretű dolgot észlel, például kutyakaja, akkor növelje a szívóerőt. llúzióink azonban ne legyenek. Kipróbáltuk teljesen odaszáradt bbq szósszal is, de hozzávetőleg semmi eredményt nem hozott és ami érdekes volt, hogy a CleanGenius mód nem észlelte nagyon szennyezett területnek ezt, tehát nem akarta alaposabban felmosni ezt a részt. Vagy csak tudta, hogy semmi esélye, ezt kézi felmosóval is nehéz felszedni.
Amiről még nem esett szó, az a szoftver és a kamera. Egy robotporszívó 3 módon tud tájékozódni. Tapogat, érzékel és lát. Az ütközőkkel tapogat, a lidar scannerrel érzékel, a kamerával pedig lát. A szoba feltérképezéséhez az első 2 módszer is elegendő, de a lidar nyilván jobb és precízebb. Pontosan érzékeli a széleket, bútorszéleket, hajlatokat, bútorlábakat, magasságokat, így például meg se próbál olyan helyre jutni, ami alá nem fér be.
A kamera ahhoz kell, hogy láthassa és kikerülhesse a tárgyakat. Egy plüssnél nem gond, ha rossz helyen maradt és taszigálja, mert maga alá szívni nem tudja, bár ez mérettől függ, viszont egy kábelt simán beteker és adott esetben tönkre is teheti. Itt azért vannak méret határok. Egy kisebb lego darabnál inkább szerencse kell, hogy észrevegye, az L10S Ultra tesztből láthattuk, hogy van rá esély, de a nagyobbakkal nincs gondja. Itt is inkább az a baj, mint a szőnyegnél, hogy szemből kikerüli, de a hátsóját simán ráforgatja, ha úgy adódik, így viszont a kábelre is rászaladhat. Egy csomó tárgyat betanítottak neki, hogy felismerje, hogy mi az, ezt a térképen jelöli is és ha felismerte, meg is nevezi. Sőt, még fotót is készít és meglehet nézni, hogy mit talált az útjába. Külön belehet állítani, hogy van állatunk és ismerje fel az ürülékét, nyilván kerülje is ki, de ez szerintem csak annyi, mint a tárgyfelismerés. Talán nagyobb ívben kerüli ki ilyenkor, de ezt nem akartam tesztelni. A tárgyfelismerés ágy alatt lehet lényeges, de akkor se rossz, ha véletlenül nem vettünk észre valamit, amit a szoba közepén hagytunk. Ha már ágy, akkor meg kell említeni, hogy az L20 Ultra világítást is kapott, hogy jobban lásson, ami szintén nem haszontalan, de azért azt sejteni és tudni is lehet, hogy nem annyira hatékony ilyenkor a kamera. Nyilván idővel ez is fejlődni fog, jobb felbontás, tisztább látás, több tárgyfelismerés. Jelenleg a függönyt is képes akadálynak észlelni, szóval van mit tanítani neki. Ami még említésre méltó extra funkció, hogy az alkalmazáson keresztül valós időben lehet nézni a takarítást is, de álló helyzetben is be lehet tekinteni a lakásba, hogy mi a helyzet, valamint el is lehet irányítani ahova szeretnènk. 1 percet még rögzíteni is lehet, illetve pillanat képet is képes lőni. Még be is lehet szólni, ugyanis a hang 2 irányú. Na, ezt a komplett részt nem igazán értem. Rálehet sütni egyfajta biztonsági kamera jelleget, de ezt így ilyen formában azért erős túlzásnak érzem, azt nagyon nem váltja ki, ha ilyesmibe gondolkoznánk.
Szoftveresen amit tudni kell, hogy mostanában jónéhány gyártó elhagyta a Xiaomi nevet, nem kívánják használni, kezdenek kiszakadni az ökoszisztémából és igyekeznek teljesen a saját lábukon megállni. A Dreame is ilyen és már olyan szinten, hogy az L20 Ultrát nem is lehet a Xiaomi Home alkalmazáshoz adni. A Dreamehome alkalmazás nem kevésbé jó, de így elveszítünk pár okosotthon lehetőséget. Így például nem tudjuk hozzárendelni egy ajtóérzékelőhöz, pedig nem rossz egy scenáriót beállítani, hogy ha elmentünk otthonról mondjuk 8 és 10 óra között, akkor induljon el.
Ami lényeges szoftveres a korábban írtakon túl, hogy a szobákat szépen testre lehet szabni, ha esetleg hibázott volna, vagy ha valamit nem úgy akarunk. Két szobát lehet egyesíteni, egy szobát külön lehet szedni és ezt viszonylag egyszerűen tehetjük meg, de ami fontosabb, hogy precízen. Ez pedig baromi jó. Nyilván az alap, hogy van zóna tisztítás, amikor egy adott pontot akarunk takarítani, vagy lehet beállítani no gone zónát, ahova egyáltalán nem mehet, a jellegéből adódóan no mop zónát is, ahol nem moshat fel. Belehet állítani a szobasorrendet, ami csekélységnek tűnik, de nekünk sokat számít. Amikor a kutyát visszük sétálni, akkor még nem végzett mikor hazaérünk, de a lényeges területekkel már igen, szóval nekünk ez kiváló. Ezen felül be lehet állítani, hogy egyáltalán melyik szobákba menjen, tehát ki is lehet hagyni. Ennél a módnál szobánkánt külön lehet állítani, hogy hol mit csináljon és hányszor. Így az is lehetséges, hogy a konyhába csak felmos, a nappali csak porszívózik, de kétszer negy át a területen, a hálóba pedig pedig mindkettőt csinálja és háromszor. Itt a lehetőségek száma ha nem is végtelen, de egészen sok. Ahány szoba, annyi különböző tisztítási módot lehet beállítani. Ez a kedvnc funkcióm mind közül.
Ha osztályozni szeretném - és miért ne szeretném - akkor egy erős 9-est adnék, mert iszonyatosan hosszú a funkció lista, az állítás a termékkel kapcsolatban és ezeket magabiztosan hozza is, mégha nem is mindent 100%-osan, szóval ezek nem is csak állítások, hanem tények és egy termék esetében ez a legfontosabb.