A Dreameről tudni kell, hogy ők nem pasziánzoznak, amikor munkáról van szó, rendesen odateszik magukat és egészen minőségi termékeket gurítanak le a gyártósorról. Itt most adott a robot és annak a méretes háza, de ezen már nem lepődünk meg az önürítős dokkolók jelenléte óta. Jelen esetben viszont ez az állomás inkább egy garázs a porszívónak, kifejezetten jól néz ki és jól nézne ki akkor is, ha nem lenne jelentősége annak, hogy minél jobban körbe kell venni a készüléket. Maga a robot egészen pici és a megszokottól eltérő a formája is, ami előnyére válik, mert ennek az inkább D formànak köszönhetően sokkal jobban rá tud menni a sarkokra az oldalkefe és így precízebb lehet. Ennek ellenére a sarkokat nem éri el, mert az oldalkeféje rövid. Jól néz ki, jó az anyaghasználat, jó az összeszerelés, de a Dreame nem véletlenül a Xiaomi ökoszisztéma része és nem véletlenül a Dreame robotporszívók a legjobban ajánlott robotporszívók a Pixel Rodeo oldalán. Na meg hàt nem véletlenül használunk itthon mi sem több Dreame terméket is. Többek között több mint 1 éve ezt is. Nyilván megvannak rajta az ütközők, az élérzékelők, a szilárd talaj érzékelők és mivel kalapos, ezért tudjuk, hogy nem feltétlenül úrirobot, de mindenképpen rendelkezik lidar szkennerrel is, ami ebben a kategóriàban azért el is várható. Ennek köszönhetően kvázi lát is, nem csak tapint, tehát nem ütközésekkel méri fel a terepet, hanem látja is hogy mi a helyzet. Van oldalkefénk, van főkefénk, és van 2 köralakú felmosófejünk, amik egymással ellentétes irànyba mozognak és percenként 180 fordulatot tesznek meg, azaz lényegesen precízebb, erősebb felmosásról beszélhetünk, mint más modelleknél.
Sőt, felmosásról beszélhetünk, nem csak feltörlésről, vagy egy kis padlónedvesítésről. Nem csak a fejek körkörös mozgásának köszönhetően, hanem azért is, és inkább azért, mert ezek a fejek sokkal erősebben érik a talajt, mint a rongyok, a körkörös mozgás csak rásegít erre.
Emiatt kell az óriási dokkoló, mert valahol el kell férnia a 2db, egyenként 4 literes tartálynak. Ebből az egyik a tiszta vizes, a másik a koszos vizes tartály. Itt az történik, hogy a tisztavizes tartályból kapják a fejek a vizet, elmegy a robot dolgozni, majd ha már nem elég nedves, akkor visszamegy az állomásra. Itt elkezdi gyorsan pörgetni a fejeket, közben kap némi vizet és kirázza, kipörgeti magából a szennyet, a dokkoló felszívja a szennyvizes tartályába a szennyezett vizet és a felmosó fejek újra kapnak vizet, hogy mehessen újra felmosni oda, ahol még nem volt. Ha végzett, akkor a tisztítás után elkezdi meleg levegővel szárítani, így megakadályozza a penészedést, a baktériumok elszaporodását. A szárítás kb 3 óra, de nekünk nincs vele teendőnk, maximum annyi, hogy a koszos vizes tartályt kiürítjük, de ez sem muszáj, megvárhatjuk, amíg megtelik. Minimális zajjal jár a szárítás, de egyáltalán nem zavaró. A 4 literes tiszta vizes tartály kb 120nm2-re elegendő. A Xiaomi Home alkalmazásban pedig szépen be lehet állítani a tisztítási módot. Hogy csak porszívózzon, hogy csak felmosson, vagy esetleg mindkettőt egyszerre. Itt nemcsak a porszívózás erejét lehet kiválasztani, hanem azt is, hogy a felmosó fejek milyen mennyiségű
vizet kapjanak, hogy mennyire legyenek nedvesek, sőt még azt is, hogy melyik helyiségbe mekkora legyen a szívóerő, illetve mekkora vízmennyiséggel dolgozzon. Így be lehet állítani, hogy a konyhába például erősebben dolgozzon, a hálóba meg kevésbé. Ez egy elég jó dolog. A robot az első feltérképezés után fel is osztja a lakást különböző szobákra, kellően precízen, de ha esetleg tévedne, akkor módosítani is lehet. Be lehet állítani azt is az alkalmazásba, hogy hány nm2 felmosás után menjen vissza az állomásra kitisztítani magát, illetve hogy egyáltalán kitisztítsa-e magát. És itt lehet elindítani a szárítást is, de azt is célszerű automatikusra rakni.
Pár dolgot itt érdemes tudni. Ha nem akarunk felmosás funkciót, akkor a fejeket le kell venni, különben nem fog elindulni. Ha szőnyeget észlel és azt állítottuk be a programba, hogy ne mehessen fel, akkor nem fog felmenni, viszont ha azt állítottuk be, hogy felmehessen, akkor be tudjuk azt is állítani hogy magasabb erővel porszívózzon, de a felmosás funkció mindenképpen le fog állni, hogy minél kevésbé nedvesítse be a szőnyeget, mert azt már nem fogja nekünk megszárítani.
Nálunk kevés a szőnyeg, de le is kellett zárni ezt a területet, mert rendszerint elakadt, pedig volt már olyan porszívó, amelyik simán megbírkózott vele. Ezen felül viszont csak jókat tudok írni. Nagyon könnyed a mozgása, nagyon logikusan megy végig a lakáson és az útvonalát konstans tartja is minden alkalommal. Először a széleken megy körbe egy szobán belül, utána pedig a belső teren s-alakba végig. Úgy dolgozik, ahogy el is várjuk tőle. A tecnikai paraméterei lenyűgözőek. 6400mah az akkumulátora, ami egyébként kirívóan nagy kapacitást jelent, 55w a névleges teljesítménye, 4000Pa maximum szívónyomásra képes és 450ml-es a portartálya. Egészen remek értékek és egészen remek a teljesítmény is, kellően alapos, a felmosó funkciója pedig tényleg a robotporszívó hierarchia tetejére emeli. Többedmagával persze. Nálunk 40nm2-t 47 perc alatt tisztított meg, de azt az időt ilyenkor nem számolja, amikor visszamegy megtisztítani a felmosófejet. Gyári értékek alapján 1 töltéssel 300nm2-t képes menni, ami nálunk sohasem történt meg, de a 40nm2-nyi tapasztalat alapján egyébként azt kell mondanom, hogy ez maximum csak alap fokozaton érhető el. A küszöb 2 centiméterig nem akadály és természetesen nem esik le a lépcsőről, bemegy az ágy alá is, vagy bármi alá, ha van 11 centiméternyi magasság és természetesen a dolga végeztével, vagy ha lemerül, akkor visszamegy a kis garázsába. Ha lemerülésről van szó, akkor egy kis töltés után ott folytatja, ahol abbahagyta.
A streszz tesztünkön nagyon szépen teljesített. Szimuláltunk egy extrém környezetet, ami a hétköznapokban nem sűrűn fordul elő és itt nem is feltétlenül vártunk 100%-os munkát, de szabadjára engedtük a fantáziánkat a felmosó miatt. Azt tapasztaltuk, hogy byugodtan rá lehet bízni és kevesebb vizet is fogyaszt, mintha mi magunk mosnánk fel. A teljes 40nm2-en maximumra állítva kicsit 1L felett használ. De mit is jelent az extrém környezet? Kiöntöttünk 3 deci cukros üdítőt, szétszórtunk némi müzlit úgy hogy ragadjon bele az üdítőbe és hagytuk 20 órát száradni. Aztán a munka előtt még egy kis friss üdítővel megkínáltuk, majd ráengedtük a porszívót. A müzlit szépen felszívta, az üdítőt látszatra szépen felmosta, a fugából is kiszedte, de az üdítőbe ragadt müzlivel nem tudott mit kezdeni. Erre is számítottunk, hiszen ez manuálisan is nehéz, be kell előtte rendesen áztatni, szóval összességében kiválóan teljesített. Látszatra szépen felmosott, de egyébkétn ragadós maradt a talaj. Itt zóna tisztítást végeztünk, háromszor ment àt a területen, de még akkor is. A második alkalom után már kevésbé volt ragadós, a harmadik után pedig szinte egyáltalán nem és szerintem vegyszerrel még hatékonyabb is lett volna, de azt nem lehet beleönteni. A lenyűgöző teljesítmény ellenére azért mi sem hagyjuk el teljesen a felmosást, mert azért a sarkok még mindig nincsenek 100%-osan megoldva, viszont jóval ritkábban vesszük elő és akkor is csak azokra a területekre koncentrálunk, amiket a robot nem nagyon ér el.
Szoftveresen egészen durva, amit tudnak ezek a mai robotporszívók és a Dreame Bot W10 ezen a területen is felsőkategóriás.
A már említett szobakezelésen és módbeállításon kívül természetesen van lehetőség csak adott szobákba küldeni, ha nem akarjuk a teljes lakást kiglancolni és tudjuk adott szobán belül is csak adott területre, ha egy kis részen akadt csak egy kis galiba. Ilyenkor azt is be tudjuk állítani, hogy ezen a szobán, vsgy kisebb területen hányszor menjen át, egyszer, kétszer, vagy háromszor. Ugyanilyen egyszerűen le is tilthatjuk egy területről. Meg lehet adni olyan területet is, ahova bemehet, vagy oda mehet, de nem moshat fel. Több térképet tud kezelni, tehát ha több emeleten használnánk, akkor nem térképezi fel újra és újra az új területet, hanem csak beállítjuk, hogy most épp melyik térképet használja és akkor a saját ismeretei alapján fog végigmenni. Három különböző térképet tud kezelni, megjegyezni. Be lehet állítani időzített takarítást, akár minden napra, akár különböző napokra, különböző napokon pedig különböző időszakokra, ez ugye a saját rutinunkra van bízva. Nekünk ilyen nincs, mert eléggé összevissza vagyunk. Meg lehet nézni a takarítási előzményeket, hogy melyik nap mennyit és hol takarított, milyen útvonalat járt be, illetve hogy összesen hány percet ment és ez idő alatt hány nm2-t takarított ki. Külön be lehet kapcsolni a carpet módot, hogy magasabb fokozatra kapcsoljon, ha szőnyeget észlel, de ugyanúgy be lehet állítani azt is, hogy kerülje el a szőnyegeket. Van gyerekzár, takarítás folytatása mód, ez akkor fontos, hogy ha lemerül, illetve van ne zavarj mód, itt azt az intervallumot lehet beállítani, amikor semmiképpen se takarítson. Meg lehet nézni a különböző filterek, kefék állapotát is, még azt is megmutatja, hogy mibe hány óra munka van még ideális állapotban. Irányíthatjuk az alkalmazás segítségével manuális is, nem tudom ilyen galádságot ki követett már el, elég nehéz egyébként. Illetve meg is tudjuk keresni a robotunkat, hogy ha éppen nem találnánk.
Összességen az új generációs robotporszívó és felmosók közül a Dreame Bot W10 az egyik legjobb ár-érték arányú. Még nincs értékelési rendszerünk, de ha lenne, közel maximumot kapna.